25.05.2022
Fidanlık ve Tohum İşleri Daire Başkanı Fahrettin Ay Enstitümüzde

Enstitü Müdürlüğümüzce yapılan Ar-Ge çalışmaları hakkında Enstitü Müdürü Abdulkadir Yıldızbakan tarafından brifing verildi. Enstitü Müdürlüğümüzün günümüze kadar yaptığı çalışmalar ile halen ve devam eden projelerin içeriği hakkında bilgi verilerek, fidanlık ve tohum konularında araştırılma talebi olan konular konusunda yapılan Ar Ge çalışmalar ve bunların uygulamaya aktarımı hususunda bilgi verildi. Toplantıya Enstitü Müdürlüğümüz Başmühendisleri Dr. Celal Taşdemir, Dr. Sevda Polat ve Fatih Aytar ile Mersin Orman Bölge Mühendisi Hasan Bucaköz katıldı.

Daire Başkanı Ay “Enstitü Müdürlüğünüzün ıslah çalışmaları sonucunda uçucu yağ ve yaprak verimi yüksek olan iki çeşit Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) tescil başvurusu ile ön üretim izni ve fidanlarının kitlesel üretimlerin yapılabilmesi için Enstitüsü Müdürlüğü ile Mersin Orman Bölge Müdürlüğü arasında işbirliğinin önemli olduğu, orman ağaçları ve tıbbi aromatik bitkilerin tescil ve sertifikasyonun ülke ormancılığına yapacağı katkılar tescil ve sertifikasyonun Orman Genel Müdürlüğü(OGM) ve ülke ihracatı için önemini ifade ederek, Ar-Ge çalışmalarının orman ürünleri sanayisi ile OGM için her geçen gün daha da artan önemini ifade etti.

Ziyaret iklim değişikliğinin orman ekosistemleri üzerine olan etkileri ile devam eden inovasyon çalışmalarının ülke ve dünya ormancılığına hayırlı olması dilek ve temenniler ile son buldu.​Yazdır