13.05.2022
Tescili Devam Eden Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) Çeşitlerinin Üretimi için Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ile İş Birliği Protokolü İmzalandı.

Bölgemizin önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinden olan biberiye (Rosmarinus officinalis L.) türünde yapılan ıslah çalışmaları neticesinde uçucu yağ ve yaprak verimi yüksek klonlar tespit edilmiştir. Bunlardan iki tanesi için Gülbaba ve DOA isimleri ile çeşit tescili için başvuru, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü'ne yapılmıştır. Yağ ve yaprak verimi bakımından üstün olan çeşitlerin üretiminin yapılabilmesi için yapılan görüşmelerde tescil henüz tamamlanmadığından bu süreçte “üretim izni" başvurusunun yalnızca tescile başvuran kurum olan Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yapılabileceği tarafımıza bildirilmiştir. Bu doğrultuda üretim izni başvurusu yapılmış ve 28.12.2021 tarihinde üretim izni verilmiştir.

Ülkemizin değişik bölgelerinden gelen yoğun talebin karşılanabilmek ve biberiye fidanlarından kitlesel üretimlerin yapılabilmesi için Enstitüsü Müdürlüğü ile Mersin Orman Bölge Müdürlüğü arasında iş birliği yapılması ilişkin hazırlanan protokol imzalandı.​Yazdır